LM4120AIM5-2.0
Manufacturer
Hotenda
Description
Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA SC-74A, SOT-753
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LM4120
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
Current - Output
5mA
Current - Supply
275µA
Family
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
36µVp-p
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reference Type
Series
Supplier Device Package
SOT-23-5
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Input
2 V ~ 12 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.048V
Related Product
LM4120AIM5-2.0
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5
LM4120AIM5-2.0
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5
LM4120AIM5X-2.0
LM4120AIM5X-2.0
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5