LM4125AIM5-2.5
Description
Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA SC-74A, SOT-753
Datasheets
LM4125
Current - Output
5mA
Current - Supply
290µA
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
36µVp-p
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Input
3.3 V ~ 8 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LM4125AIM5-2.5
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5
LM4125AIM5-2.5
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5