LM4128DMF-1.8
Description
Series Voltage Reference IC ±1% 20mA SC-74A, SOT-753
Datasheets
LM4128
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Design/Specification
Cu Wire Bond 14/May/2013
Product Training Modules
Selecting Voltage References
Current - Output
20mA
Current - Supply
100µA
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
170µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Input
2.2 V ~ 5.5 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Related Product
LM4128DMFX-1.8
LM4128DMF-1.8
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5
LM4128DMF-1.8
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5