LM4132CMF-1.8
Manufacturer
Hotenda
Description
Series Voltage Reference IC ±0.2% 20mA SC-74A, SOT-753
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Datasheets
LM4132(-Q) Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/Specification
Cu Wire Bond 14/May/2013
Product Training Modules
Selecting Voltage References
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
Current - Output
20mA
Current - Supply
100µA
Family
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
170µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Fixed
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Reference Type
Series
Supplier Device Package
SOT-23-5
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Input
2.2 V ~ 5.5 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Related Product
LM4132CMFX-1.8
LM4132CMF-1.8
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5
LM4132CMF-1.8
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5