LT1004IZ-2.5#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
Shunt Voltage Reference IC ±0.8% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
LT1004
Online Catalog
Shunt, Fixed - Linear Technology
Product Training Modules
Voltage Reference Basics
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
20µA
Current - Output
20mA
Current - Supply
Family
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer
Linear Technology
Mounting Type
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reference Type
Shunt
Series
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical
Tolerance
±0.8%
Voltage - Input
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LT1004IZ-2.5#TRPBF
Shunt Voltage Reference IC ±0.8% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)