LM2574HVM-15/NOPB
Manufacturer
Hotenda
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
LM2574/HV
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product Page
LM2574HVM-15/NOPB Specifications
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Product Training Modules
SIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video File
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
500mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Down
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package
14-SOICW
Synchronous Rectifier
No
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Related Product
LM2574HVMX-15/NOPB
LM2574HVMX-15/NOPB
IC REG BUCK 15V 0.5A 14SOIC