LM2591HVSX-3.3
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheets
LM2591HV
Current - Output
1A
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-5
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Related Product
LM2591HVS-3.3
LM2591HVSX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
LM2591HVSX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5