LM2594MX-3.3
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheets
LM2594/LM2594HV
Current - Output
500mA
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Related Product
LM2594M-3.3
LM2594MX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC
LM2594MX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC