LM2673SD-12/NOPB
Manufacturer
Hotenda
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A 14-VDFN Exposed Pad
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
250
Datasheets
LM2673
Design Resources
LM2673 Design with WEBENCH® Power Designer
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product Page
LM2673SD-12/NOPB Specifications
Product Training Modules
SIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video File
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
3A
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
260kHz
Function
Step-Down
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package
14-VSON (5x6)
Synchronous Rectifier
No
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Popular Parts
LM2673-5.0EVAL
LM2673 SIMPLE SWITCHER® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Related Product
LM2673SD-12/NOPB
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
LM2673SD-12/NOPB
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON