LM2673SX-3.3
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheets
LM2673
Current - Output
3A
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-7
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Related Product
LM2673S-3.3
LM2673SX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7
LM2673SX-3.3
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7