LM2679S-3.3/NOPB
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
LM2679
Design Resources
LM2679 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product Page
LM2679S-3.3/NOPB Specifications
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Product Training Modules
SIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Current - Output
5A
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-7
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Popular Parts
LM2679-5.0EVAL
LM2679 SIMPLE SWITCHER® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Related Product
LM2679SX-3.3/NOPB
LM2679SX-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7