LM2852YMXA-3.3/NOPB
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
LM2852 Datasheet
Power Management Guide
Design Resources
Power Management Design
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Manufacturer Product Page
LM2852YMXA-3.3/NOPB Specifications
Mfg Application Notes
Selecting Inductors for Buck Converters (AN-1197)
CPRI Repeater System
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Product Training Modules
SIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Current - Output
2A
Frequency - Switching
500kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging
Tube
Part Status
Active
Supplier Device Package
14-HTSSOP
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.85V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V