LP2981-28DBVR
Manufacturer
Hotenda
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 100mA SOT-23-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LP2981
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
2.75V to 3V
PCN Design/Specification
SOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
Current - Output
100mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Dropout (Typical)
0.2V @ 100mA
Voltage - Input
Up to 16V
Voltage - Output
2.8V
Related Product
LP2981-28DBVR
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5
LP2981-28DBVR
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5
LP2981-28DBVT
LP2981-28DBVT
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5
LP2981-28DBVRE4
LP2981-28DBVTE4
LP2981-28DBVRG4