LP2981-33DBVR
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-23-5
Datasheets
LP2981
Online Catalog
3.1V to 3.3V
Current - Output
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Dropout (Typical)
0.2V @ 100mA
Voltage - Input
Up to 16V
Voltage - Output
3.3V