LP2981-33MDBVREP
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-23-5
Datasheets
LP2981
Current - Output
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Dropout (Typical)
0.2V @ 100mA
Voltage - Input
Up to 16V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
LP2981-33MDBVREP
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5
LP2981-33MDBVREP
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5