LP2985-29DBVR
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA SOT-23-5
Datasheets
LP2985
Design Resources
LP2985-29 Design with WEBENCH® Power Designer
Online Catalog
2.75V to 3V
Current - Output
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Dropout (Typical)
0.28V @ 150mA
Voltage - Input
Up to 16V
Voltage - Output
2.9V
Related Product
LP2985-29DBVR
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
LP2985-29DBVR
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
LP2985-29DBVT