LP2992IM5X-3.3/NOPB
Manufacturer
Hotenda
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-23-5
Datasheets
LP2992 Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product Page
LP2992IM5X-3.3/NOPB Specifications
Online Catalog
3.1V to 3.3V
PCN Design/Specification
Copper Wire Update 12/Aug/2015
Datasheet Chg 02/Mar/2016
Current - Output
250mA
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Dropout (Typical)
0.45V @ 250mA
Voltage - Input
Up to 16V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
LP2992IM5-3.3/NOPB
LP2992IM5-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5
LP2992IM5X-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5
LP2992IM5X-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5