MIC5514-3.3YMT-TR
Manufacturer
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA 6-TDFN (1.6x1.6)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MIC5512,14 Datasheet
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
400mA
Current - Output
300mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Microchip Technology
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
6-TDFN (1.6x1.6)
Voltage - Dropout (Typical)
0.16V @ 300mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
MIC5514-3.3YMT-TR
SINGLE, 300MA LDO 1.6X1.6MM TDFN
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN
MIC5514-3.3YMT T5