TL750M12QKVURQ1
Manufacturer
Hotenda
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 750mA TO-252-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
TL750Mxx-Q1,TL751Mxx-Q1
Online Catalog
> 5V
PCN Design/Specification
Wire/Mold Compound Updates 12/Feb/2015
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
Current - Output
750mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
13 V ~ 26 V
Voltage - Output
12V
Related Product
TL750M12QKVURQ1
IC REG LDO 12V 0.75A TO252-3
TL750M12QKVURQ1
IC REG LDO 12V 0.75A TO252-3