TPS730285DBVT
Manufacturer
Hotenda
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 200mA SOT-23-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
250
Datasheets
TPS730xx
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
2.75V to 3V
PCN Assembly/Origin
Select SOT-23Pkg Add Test/Assembly Site Rev 24/Nov/2015
PCN Design/Specification
Copper Wire Base Revision D 24/Sep/2014
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
285mA
Current - Output
200mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Dropout (Typical)
0.12V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.85V
Related Product
TPS730285DBVT
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
TPS730285DBVT
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5