TPS799315YZUR
Manufacturer
Hotenda
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.15V 200mA 5-DSBGA (1x1.37)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
TPS799xx
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
3.1V to 3.3V
PCN Design/Specification
DSBGA/uSIP 22/Jun/2016
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
220mA
Current - Output
200mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
5-UFBGA, DSBGA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
5-DSBGA (1x1.37)
Voltage - Dropout (Typical)
0.1V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 6.5V
Voltage - Output
3.15V
Related Product
TPS799315YZUR
IC REG LDO 3.15V 0.2A 5DSBGA
TPS799315YZUR
IC REG LDO 3.15V 0.2A 5DSBGA