WP3-P040VA1-R500
Manufacturer
JAE Electronics, Inc.
Description
CONN PLUG 0.4MM 40POS DUAL SMD
Category
Connectors, Interconnects
Family
Arrays, Edge Type, Mezzanine Rectangular Board to Board Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
3.9µin (0.10µm)
Features
Solder Retention
Height Above Board
0.033" (0.84mm)
Mated Stacking Heights
1mm
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
40
Number of Rows
2
Pitch
0.016" (0.40mm)
Popular Parts
WP3-S040VA1-R6000
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold