WP3-P040VA1-R6000
Manufacturer
JAE Electronics, Inc.
Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Arrays, Edge Type, Mezzanine Rectangular Board to Board Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
WP3 Series Catalog
WP3-PzzzVA1 Drawing
Product Training Modules
WP Series Board-to-Board Connector
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
3.9µin (0.10µm)
Family
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Features
Solder Retention
Height Above Board
0.033" (0.84mm)
Manufacturer
JAE Electronics
Mated Stacking Heights
1mm
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
40
Number of Rows
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Pitch
0.016" (0.40mm)