HCPL-3150
Manufacturer
Avago Technologies US, Inc.
Description
600mA Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP
Category
Isolators
Family
Gate Drivers Isolators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
HCPL-3150, HCPL-315J
Online Catalog
Gate Drivers
PCN Design/Specification
Mult Device Design Changes 10/Nov/2015
Molding Chg 08/Feb/2016
HCPL-3150 20/Jun/2016
PCN Packaging
Multiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Approvals
CSA, UR
Category
Isolators
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max)
25mA
Current - Output High, Low
500mA, 500mA
Current - Peak Output
600mA
Family
Isolators - Gate Drivers
Manufacturer
Broadcom Limited
Mounting Type
Through Hole
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)
300ns
Rise / Fall Time (Typ)
100ns, 100ns
Series
Supplier Device Package
8-DIP
Technology
Optical Coupling
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Voltage - Isolation
3750Vrms
Voltage - Supply
15 V ~ 30 V